TL;DR Wypuściłem drugi projekt: Combat Sports Jobs🥋

👩‍💻www
🐦Twitter
📷Instagram
😻Product Hunt

screenshot
screenshot

Problem

Spędziłem kilka lat trenując sporty walki, jednak nigdy nie myślałem o tym w kategoriach zawodowych. Byłem zbyt leniwy i zbyt słaby motorycznie, a obskurne sale treningowe wydawały się miejscem jedynie dla pasjonatów.

Sytuacja w ostatnich latach powoli się zmienia. To znaczy ja ciągle pozostaję leniwy i słaby motorycznie, ale Conor McGregor wskoczył na czwarte miejsce wśród najlepiej zarabiających sportowców na liście Forbesa. UFC z oldschoolowych bijatyk stało się ogromnym biznesem pełnym profesjonalistów. Szkoły takie jak Evolve MMA mają lepszy marketing niż niejedno polskie korpo. Na ulicy Soi Tai-ad na wyspie Phuket komercja związana ze sportami walki po prostu bije po oczach.

Nawet na naszym polskim podwórku mamy komercyjne sukcesy - choćby klub Academia Gorila, czy znane prawie każdemu KSW.

To co mnie uderzyło, to fakt, w jaki sposób szuka się ludzi do pracy w tej branży. Oczywiście króluje marketing szeptany, co nie dziwi, bo środowisko jest hermetyczne. Nie znalazłem za to żadnej strony dedykowanej ofertom pracy dla instruktorów oraz pasjonatów sportów walki. Jeśli akademie szukają trenerów, to zamieszczają ogłoszenia na ogólnych portalach z ogłoszeniami, a nawet na LinkedIn. (sic!)

Tak więc stworzyłem Combat Sports Jobs🥋. Prawdopodobnie pierwszy na świecie job board poświęcony ofertom pracy w sportach walki.

Wiem o tym, że jest to projekt skrajnie niszowy, ale w internetach działają jeszcze dziwniejsze job boardy.🙂

Model biznesowy

Standardowy. W tej chwili zamieszczanie ogłoszeń jest bezpłatne. Jeśli pojawi się zainteresowanie stroną w branży i liczba wejść będzie satysfakcjonująca, wprowadzę ogłoszenia płatne.

Co dalej?

Przede wszystkim muszę się skupić na marketingu i automatyzacji. Chcę zbudować spory ruch organiczny i muszę teraz trochę pokminić i poczytać jak to mądrze zrobić. Wiem, że ten proces może zająć sporo czasu - daję sobie rok. Jeśli strona nic nie zarobi przez te 12 miesięcy, trudno, arrivederci.

Jeśli chodzi o automatyzację muszę dobrze zorganizować zarówno marketing, jak i proces przeszukiwania oraz dodawania ogłoszeń. Nie chcę tracić na to czasu. Prawdopodobnie napiszę w tym celu jakieś customowe parsery i web scrappery.

Technikalia

W tym miesiącu nie mogłem pozwolić sobie na komfortowe programowanie po godzinach. Bardzo jednak chciałem dowieźć jeden z projektów, no i dowiozłem - bez napisania ani jednej linii kodu.

Strona stoi na sheet2site. Jest to narzędzie umożliwiające stworzenie funkcjonalnej strony internetowej w oparciu o Arkusze Google. Nie jest to rozwiązanie perfekcyjne w sensie technicznym. Jest to natomiast rozwiązanie bardzo dobre do szybkiego stworzenia MVP w celu walidacji pomysłu.

Narzędzie jest płatne, ale wychodzi to zdecydowanie taniej niż gdybym miał poświęcić czas na naukę obcej technologii oraz zrobienie projektu od zera samemu.

Oczywiście, jeśli Combat Sports Jobs🥋 wypali, pewnie będę musiał zrezygnować z sheet2site, nauczyć się web developmentu i stworzyć stronę od nowa samemu.

Teraz wracam do kodzenia w Swift👨‍💻. Następny projekt to (mam nadzieję) aplikacja macOS.